MA10S1NZGF
Manufacturer
C&K
VIGOR # :
Description
SWITCH ROTARY 10POS 250MA 125V
Catalog
Rotary Switches
DataSheet
MA10S1NZGF PDF
Type Description
Series:M
Package:Tray
Part Status:Active
Number of Positions:10
Index Stops:Fixed
Number of Decks:1
Number of Poles per Deck:1
Circuit per Deck:SP10T
Contact Timing:Non-Shorting (BBM)
Current Rating (Amps):250mA (AC/DC)
Voltage Rating - AC:125 V
Voltage Rating - DC:28 V
Actuator Type:Flatted (3.17mm Dia)
Actuator Length:10.16mm
Angle of Throw:36°
Contact Material:Copper Alloy
Contact Finish:Gold
Mounting Type:Panel Mount
Termination Style:Solder Lug
Features:IP67 - Dust Tight, Waterproof
Depth Behind Panel:14.86mm