71MB30-02-1-07N
Manufacturer
Grayhill, Inc.
VIGOR # :
Description
SWITCH ROTARY
Catalog
Rotary Switches
DataSheet
71MB30-02-1-07N PDF
Type Description
Series:71
Package:Bulk
Part Status:Active
Number of Positions:7
Index Stops:Fixed
Number of Decks:2
Number of Poles per Deck:1
Circuit per Deck:SP7T
Contact Timing:Non-Shorting (BBM)
Current Rating (Amps):250mA (AC/DC)
Voltage Rating - AC:115 V
Voltage Rating - DC:30 V
Actuator Type:Flatted (6.35mm Dia)
Actuator Length:9.53mm
Angle of Throw:30°
Contact Material:Silver Alloy
Contact Finish:-
Mounting Type:Panel Mount
Termination Style:Solder Lug
Features:-
Depth Behind Panel:27.87mm