56SD30-01-4-AJS
Manufacturer
Grayhill, Inc.
VIGOR # :
Description
SWITCH ROTARY 2-3POS 200MA 115V
Catalog
Rotary Switches
DataSheet
56SD30-01-4-AJS PDF
Type Description
Series:56
Package:Bulk
Part Status:Active
Number of Positions:2 ~ 3
Index Stops:Adjustable
Number of Decks:1
Number of Poles per Deck:4
Circuit per Deck:4P3T
Contact Timing:Shorting (MBB)
Current Rating (Amps):200mA (AC/DC)
Voltage Rating - AC:115 V
Voltage Rating - DC:30 V
Actuator Type:Flatted (3.17mm Dia)
Actuator Length:9.53mm
Angle of Throw:30°
Contact Material:Brass
Contact Finish:Silver
Mounting Type:Panel Mount
Termination Style:Solder Lug
Features:Shaft and Panel Sealed
Depth Behind Panel:12.19mm