RTAP41W10W25FS
Manufacturer
C&K
VIGOR # :
Description
SWITCH ROTARY 10POS 150MA 60V
Catalog
Rotary Switches
DataSheet
RTAP41W10W25FS PDF
Type Description
Series:RTA
Package:Bag
Part Status:Active
Number of Positions:10
Index Stops:Continuous
Number of Decks:1
Number of Poles per Deck:1
Circuit per Deck:SP10T
Contact Timing:Non-Shorting (BBM)
Current Rating (Amps):150mA (AC/DC)
Voltage Rating - AC:60 V
Voltage Rating - DC:60 V
Actuator Type:Flatted (6mm Dia)
Actuator Length:25.00mm
Angle of Throw:36°
Contact Material:Brass
Contact Finish:Silver
Mounting Type:Through Hole
Termination Style:PC Pin
Features:-
Depth Behind Panel:12.60mm