C1D0206S-A
Manufacturer
Electroswitch
VIGOR # :
Description
SWITCH ROTARY 2-6POS 100MA 125V
Catalog
Rotary Switches
DataSheet
C1D0206S-A PDF
Type Description
Series:C1
Package:Bulk
Part Status:Active
Number of Positions:2 ~ 6
Index Stops:Adjustable
Number of Decks:1
Number of Poles per Deck:2
Circuit per Deck:DP6T
Contact Timing:Shorting (MBB)
Current Rating (Amps):100mA (AC), 250mA (DC)
Voltage Rating - AC:125 V
Voltage Rating - DC:28 V
Actuator Type:Flatted (3.17mm Dia)
Actuator Length:9.52mm
Angle of Throw:30°
Contact Material:Brass
Contact Finish:Silver
Mounting Type:Panel Mount
Termination Style:Solder Lug
Features:-
Depth Behind Panel:20.60mm