56SP30-01-1-08S
Manufacturer
Grayhill, Inc.
VIGOR # :
Description
SWITCH ROTARY 8POS 200MA 115V
Catalog
Rotary Switches
DataSheet
56SP30-01-1-08S PDF
Type Description
Series:56
Package:Bulk
Part Status:Active
Number of Positions:8
Index Stops:Fixed
Number of Decks:1
Number of Poles per Deck:1
Circuit per Deck:SP8T
Contact Timing:Shorting (MBB)
Current Rating (Amps):200mA (AC/DC)
Voltage Rating - AC:115 V
Voltage Rating - DC:30 V
Actuator Type:Flatted (3.17mm Dia)
Actuator Length:9.53mm
Angle of Throw:30°
Contact Material:Brass
Contact Finish:Silver
Mounting Type:Panel Mount, Through Hole
Termination Style:PC Pin
Features:Shaft and Panel Sealed
Depth Behind Panel:9.58mm