71B30-03-2-05N
Manufacturer
Grayhill, Inc.
VIGOR # :
Description
SWITCH ROTARY 5POS 250MA 115V
Catalog
Rotary Switches
DataSheet
71B30-03-2-05N PDF
Type Description
Series:71
Package:Bulk
Part Status:Active
Number of Positions:5
Index Stops:Fixed
Number of Decks:3
Number of Poles per Deck:2
Circuit per Deck:DP5T
Contact Timing:Non-Shorting (BBM)
Current Rating (Amps):250mA (AC/DC)
Voltage Rating - AC:115 V
Voltage Rating - DC:30 V
Actuator Type:Flatted (6.35mm Dia)
Actuator Length:9.53mm
Angle of Throw:30°
Contact Material:Silver Alloy
Contact Finish:-
Mounting Type:Panel Mount
Termination Style:Solder Lug
Features:-
Depth Behind Panel:30.40mm