RTAC3ES11M25NS
Manufacturer
C&K
VIGOR # :
Description
SWITCH ROTARY
Catalog
Rotary Switches
DataSheet
RTAC3ES11M25NS PDF
Type Description
Series:RTA
Package:Bag
Part Status:Obsolete
Number of Positions:11
Index Stops:Fixed
Number of Decks:1
Number of Poles per Deck:-
Circuit per Deck:BCD Complement
Contact Timing:Non-Shorting (BBM)
Current Rating (Amps):150mA (AC/DC)
Voltage Rating - AC:60 V
Voltage Rating - DC:60 V
Actuator Type:Round (6mm Dia), Slotted
Actuator Length:25.00mm
Angle of Throw:30°
Contact Material:Brass
Contact Finish:Silver
Mounting Type:Panel Mount
Termination Style:Solder Lug
Features:-
Depth Behind Panel:18.70mm