A165W-A2MR-24D-2
Manufacturer
Omron Automation & Safety Services
VIGOR # :
Description
SWITCH SELECT 2POS DPDT 5A 125V
Catalog
Selector Switches
DataSheet
A165W-A2MR-24D-2 PDF
Type Description
Series:A165W
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Standard
Circuit:DPDT
Number of Positions:2
Switch Function:On-On
Current Rating (Amps):5A (AC), 3A (DC)
Voltage Rating - AC:125 V
Voltage Rating - DC:30 V
Illumination:Illuminated
Illumination Type, Color:LED, Red
Illumination Voltage (Nominal):24 VDC
Mounting Type:Panel Mount
Termination Style:Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Panel Cutout Dimensions:Circular - 16.00mm Dia
Ingress Protection:IP65 - Dust Tight, Oil and Water Resistant
Features:Bezel - Square
Operating Temperature:-10°C ~ 55°C
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
880175
SWITCH MASTER TR DUAL
SWITCH SELECT 2POS SERIES 6.3A