CS11192-G25-L22LBGA91
Manufacturer
c3controls
VIGOR # :
Description
MTND 90' 2P 25A IP20 LP OFF-ON
Catalog
Selector Switches
DataSheet
CS11192-G25-L22LBGA91 PDF
Type Description
Series:CS
Package:Box
Part Status:Active
Type:Standard
Circuit:SPST-NO
Number of Positions:2
Switch Function:Off-On
Current Rating (Amps):20A (AC)
Voltage Rating - AC:600 V
Voltage Rating - DC:-
Illumination:Non-Illuminated
Illumination Type, Color:-
Illumination Voltage (Nominal):-
Mounting Type:Panel Mount
Termination Style:Screw Terminal
Panel Cutout Dimensions:Circular - 22.50mm Dia
Ingress Protection:IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Features:-
Operating Temperature:-25°C ~ 55°C