1201M1S3CME3
Manufacturer
C&K
VIGOR # :
Description
SWITCH SLIDE DPDT 6A 120V
Catalog
Slide Switches
DataSheet
1201M1S3CME3 PDF
Type Description
Series:1000
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Circuit:DPDT
Contact Timing:Not Specified
Switch Function:On-On
Current Rating (Amps):6A (AC/DC)
Voltage Rating - AC:120 V
Voltage Rating - DC:28 V
Actuator Type:Standard
Actuator Length:5.08mm
Contact Material:Copper
Contact Finish:Silver
Mounting Type:Panel Mount
Termination Style:PC Pin
Features:Epoxy Sealed Terminals, Red Actuator
Operating Temperature:-30°C ~ 65°C