D3V-11G3M-3A5-K
Manufacturer
Omron Electronics Components
VIGOR # :
Description
SWITCH SNAP ACT SPST-NO 11A 250V
Catalog
Snap Action, Limit Switches
DataSheet
D3V-11G3M-3A5-K PDF
Type Description
Series:D3V
Package:Bulk
Part Status:Active
Circuit:SPST-NO
Switch Function:Off-Mom
Current Rating (Amps):11A (AC), 6A (DC)
Voltage Rating - AC:250 V
Voltage Rating - DC:30 V
Actuator Type:Lever, Straight
Mounting Type:Chassis Mount
Termination Style:Solder, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Ingress Protection:IP40
Features:-
Operating Force:70gf
Release Force:6.118gf
Pretravel:0.354" (9.0mm)
Differential Travel:0.080" (2.0mm)
Overtravel:0.079" (2.0mm)
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
54-421
SW-SNAP ACTION.SPDT 10A