Z-15GQ2155-MR 1M
Manufacturer
Omron Automation & Safety Services
VIGOR # :
Description
SWITCH SNAP ACTION SPDT 15A 125V
Catalog
Snap Action, Limit Switches
DataSheet
Z-15GQ2155-MR 1M PDF
Type Description
Series:Z
Package:Bulk
Part Status:Active
Circuit:SPDT
Switch Function:On-Mom
Current Rating (Amps):15A (AC), 6A (DC)
Voltage Rating - AC:125 V
Voltage Rating - DC:30 V
Actuator Type:Cross Roller Plunger
Mounting Type:Panel Mount
Termination Style:Cable Leads
Ingress Protection:IP62
Features:Cable Length 1m
Operating Force:540gf
Release Force:114gf
Pretravel:0.071" (1.8mm)
Differential Travel:0.002" (0.05mm)
Overtravel:0.141" (3.6mm)
Operating Temperature:-15°C ~ 80°C