TMCJD6VP0010C
Manufacturer
C&K
VIGOR # :
Description
SWITCH SNAP ACTION SPDT 10A 125V
Catalog
Snap Action, Limit Switches
DataSheet
TMCJD6VP0010C PDF
Type Description
Series:TM
Package:Bulk
Part Status:Active
Circuit:SPDT
Switch Function:On-Mom
Current Rating (Amps):10A (AC), 500mA (DC)
Voltage Rating - AC:125 V
Voltage Rating - DC:125 V
Actuator Type:Round (Pin Plunger)
Mounting Type:Chassis Mount
Termination Style:Solder Lug
Ingress Protection:-
Features:-
Operating Force:150gf
Release Force:60gf
Pretravel:0.055" (1.4mm)
Differential Travel:0.013" (0.33mm)
Overtravel:0.035" (0.9mm)
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C