LCGGM1T10HY
Manufacturer
C&K
VIGOR # :
Description
SWITCH SNAP ACT SPST-NO 10A 125V
Catalog
Snap Action, Limit Switches
DataSheet
LCGGM1T10HY PDF
Type Description
Series:LC
Package:Bulk
Part Status:Active
Circuit:SPST-NO
Switch Function:Off-Mom
Current Rating (Amps):10A (AC)
Voltage Rating - AC:125 V
Voltage Rating - DC:-
Actuator Type:Lever, Straight
Mounting Type:Chassis Mount
Termination Style:Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress Protection:-
Features:-
Operating Force:48gf
Release Force:6.000gf
Pretravel:0.140" (3.6mm)
Differential Travel:0.035" (0.9mm)
Overtravel:0.029" (0.74mm)
Operating Temperature:-25°C ~ 85°C