V16M0047A
Manufacturer
Waldom Electronics
VIGOR # :
Description
MINI BASIC SWITCH
Catalog
Snap Action, Limit Switches
DataSheet
V16M0047A PDF
Type Description
Series:V
Package:Box
Part Status:Active
Circuit:SPDT
Switch Function:On-Mom
Current Rating (Amps):16A (AC), 600mA (DC)
Voltage Rating - AC:250 V
Voltage Rating - DC:125 V
Actuator Type:Lever, Straight
Mounting Type:Chassis Mount
Termination Style:Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Ingress Protection:IP40
Features:-
Operating Force:125gf
Release Force:14gf
Pretravel:0.157" (4.0mm)
Differential Travel:0.060" (1.5mm)
Overtravel:0.063" (1.6mm)
Operating Temperature:-25°C ~ 80°C