Z-15GW55-MD 1M
Manufacturer
Omron Automation & Safety Services
VIGOR # :
Description
SWITCH SNAP ACTION SPDT 15A 125V
Catalog
Snap Action, Limit Switches
DataSheet
Z-15GW55-MD 1M PDF
Type Description
Series:Z
Package:Bulk
Part Status:Active
Circuit:SPDT
Switch Function:On-Mom
Current Rating (Amps):15A (AC), 6A (DC)
Voltage Rating - AC:125 V
Voltage Rating - DC:30 V
Actuator Type:Lever, Straight
Mounting Type:Chassis Mount
Termination Style:Cable Leads
Ingress Protection:IP62
Features:Cable Length 1m
Operating Force:100gf
Release Force:14gf
Pretravel:-
Differential Travel:0.080" (2.0mm)
Overtravel:0.219" (5.6mm)
Operating Temperature:-15°C ~ 80°C