V7-3E10E8
Manufacturer
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
VIGOR # :
Description
V7 MINI BASIC SW SINGLE POLE
Catalog
Snap Action, Limit Switches
DataSheet
V7-3E10E8 PDF
Type Description
Series:V7
Package:Bulk
Part Status:Active
Circuit:SPDT
Switch Function:On-Mom
Current Rating (Amps):10A (AC), 500mA (DC)
Voltage Rating - AC:125 V
Voltage Rating - DC:125 V
Actuator Type:Round (Pin Plunger)
Mounting Type:Chassis Mount
Termination Style:Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Ingress Protection:-
Features:-
Operating Force:50gf
Release Force:-
Pretravel:0.047" (1.2mm)
Differential Travel:0.010" (0.25mm)
Overtravel:0.050" (1.27mm)
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C