TL4019-11101TM
Manufacturer
Omron Automation & Safety Services
VIGOR # :
Description
TL4019-1, 110VAC, PTR, 2NC+2NO
Catalog
Snap Action, Limit Switches
DataSheet
TL4019-11101TM PDF
Type Description
Series:TL4019
Package:Bulk
Part Status:Active
Circuit:4PST-2NO/2NC
Switch Function:On-Off, Off-On
Current Rating (Amps):4A (AC/DC)
Voltage Rating - AC:230 V
Voltage Rating - DC:24 V
Actuator Type:Panel Disconnect
Mounting Type:Chassis Mount
Termination Style:Screw Terminal
Ingress Protection:IP67 - Dust Tight, Waterproof
Features:-
Operating Force:-
Release Force:-
Pretravel:-
Differential Travel:-
Overtravel:-
Operating Temperature:-20°C ~ 55°C