V16M0016A
Manufacturer
Waldom Electronics
VIGOR # :
Description
MINI BASIC SWITCH
Catalog
Snap Action, Limit Switches
DataSheet
V16M0016A PDF
Type Description
Series:V
Package:Box
Part Status:Active
Circuit:SPDT
Switch Function:On-Mom
Current Rating (Amps):16A (AC), 600mA (DC)
Voltage Rating - AC:250 V
Voltage Rating - DC:125 V
Actuator Type:Round (Pin Plunger)
Mounting Type:Chassis Mount
Termination Style:Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Ingress Protection:IP40
Features:-
Operating Force:200gf
Release Force:50gf
Pretravel:0.047" (1.2mm)
Differential Travel:0.016" (0.4mm)
Overtravel:0.039" (1.0mm)
Operating Temperature:-25°C ~ 80°C