D2VW-01K2-1MS
Manufacturer
Omron Electronics Components
VIGOR # :
Description
SWITCH ROLLER SPDT .1A W/WIRES
Catalog
Snap Action, Limit Switches
DataSheet
D2VW-01K2-1MS PDF
Type Description
Series:D2VW
Package:Bulk
Part Status:Active
Circuit:SPDT
Switch Function:On-Mom
Current Rating (Amps):100mA (AC/DC)
Voltage Rating - AC:125 V
Voltage Rating - DC:30 V
Actuator Type:Round (Pin Plunger)
Mounting Type:Chassis Mount
Termination Style:Wire Leads
Ingress Protection:IP67 - Dust Tight, Waterproof
Features:-
Operating Force:200gf
Release Force:30gf
Pretravel:0.047" (1.2mm)
Differential Travel:0.016" (0.4mm)
Overtravel:0.039" (1.0mm)
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C