V-15G5-1A6-K
Manufacturer
Omron Electronics Components
VIGOR # :
Description
SWITCH SNAP ACTION SPDT 15A 250V
Catalog
Snap Action, Limit Switches
DataSheet
V-15G5-1A6-K PDF
Type Description
Series:V
Package:Bulk
Part Status:Active
Circuit:SPDT
Switch Function:On-Mom
Current Rating (Amps):15A (AC), 100mA (DC)
Voltage Rating - AC:250 V
Voltage Rating - DC:125 V
Actuator Type:Lever, Roller
Mounting Type:Chassis Mount
Termination Style:Solder, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Ingress Protection:IP40
Features:-
Operating Force:480gf
Release Force:50gf
Pretravel:0.063" (1.6mm)
Differential Travel:0.025" (0.6mm)
Overtravel:0.030" (0.76mm)
Operating Temperature:-25°C ~ 80°C