SAJ405XHL0N30SNCSLQ
Manufacturer
TE Connectivity ALCOSWITCH Switches
VIGOR # :
Description
MINSA SW HLV 0.30N 0.5A AC NC SH
Catalog
Snap Action, Limit Switches
DataSheet
SAJ405XHL0N30SNCSLQ PDF
Type Description
Series:SAJ4
Package:Bulk
Part Status:Active
Circuit:SPST-NC
Switch Function:On-Mom
Current Rating (Amps):500mA (DC)
Voltage Rating - AC:-
Voltage Rating - DC:30 V
Actuator Type:Lever, Straight
Mounting Type:Through Hole, Right Angle
Termination Style:PC Pin
Ingress Protection:-
Features:-
Operating Force:50gf
Release Force:3.000gf
Pretravel:0.071" (1.8mm)
Differential Travel:0.028" (0.7mm)
Overtravel:0.011" (0.3mm)
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C