V-15G6-1A5-K
Manufacturer
Omron Electronics Components
VIGOR # :
Description
SWITCH SNAP ACTION SPDT 15A 250V
Catalog
Snap Action, Limit Switches
DataSheet
V-15G6-1A5-K PDF
Type Description
Series:V
Package:Tray
Part Status:Active
Circuit:SPDT
Switch Function:On-Mom
Current Rating (Amps):15A (AC), 100mA (DC)
Voltage Rating - AC:250 V
Voltage Rating - DC:125 V
Actuator Type:Lever, Roller
Mounting Type:Chassis Mount
Termination Style:Solder, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Ingress Protection:IP40
Features:-
Operating Force:125gf
Release Force:14gf
Pretravel:0.157" (4.0mm)
Differential Travel:0.060" (1.5mm)
Overtravel:0.062" (1.6mm)
Operating Temperature:-25°C ~ 80°C
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
ZV-NA2-2
ZV-NA2-2
SWITCH SNAP ACTION SPDT 15A 125V