WLNJ-30THG1 CE
Manufacturer
Omron Automation & Safety Services
VIGOR # :
Description
SWITCH SNAP ACTION SPDT 10A 125V
Catalog
Snap Action, Limit Switches
DataSheet
WLNJ-30THG1 CE PDF
Type Description
Series:WL
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Circuit:SPDT (DB/DM)
Switch Function:On-Mom
Current Rating (Amps):10A (AC), 6A (DC)
Voltage Rating - AC:125 V
Voltage Rating - DC:30 V
Actuator Type:Spring, Coil
Mounting Type:Chassis Mount
Termination Style:Screw Terminal
Ingress Protection:IP67 - Dust Tight, Waterproof
Features:-
Operating Force:150gf
Release Force:-
Pretravel:0.787" (20.0mm)
Differential Travel:-
Overtravel:-
Operating Temperature:5°C ~ 120°C