V15T16-CZ200A06
Description
BASIC SWITCH V BASICS V15
DataSheet
V15T16-CZ200A06 PDF
Part Status:Active
Circuit:SPDT
Switch Function:On-Mom
Current Rating (Amps):16A (AC)
Voltage Rating - AC:125 V
Voltage Rating - DC:-
Actuator Type:Lever, Roller
Mounting Type:Chassis Mount
Termination Style:Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Ingress Protection:-
Features:-
Operating Force:-
Release Force:-
Pretravel:-
Differential Travel:-
Overtravel:-
Operating Temperature:-25°C ~ 125°C