V15T16-EZ200A04-K
Description
SWITCH SNAP ACTION SPDT 16A 250V
DataSheet
V15T16-EZ200A04-K PDF
Part Status:Active
Circuit:SPDT
Switch Function:On-Mom
Current Rating (Amps):16A (AC)
Voltage Rating - AC:250 V
Voltage Rating - DC:-
Actuator Type:Lever, Simulated Roller
Mounting Type:Chassis Mount
Termination Style:Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Ingress Protection:-
Features:-
Operating Force:120gf
Release Force:20gf
Pretravel:0.125" (3.2mm)
Differential Travel:0.047" (1.2mm)
Overtravel:0.051" (1.3mm)
Operating Temperature:-25°C ~ 125°C