91MCE16-P1T
Manufacturer
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
VIGOR # :
Description
SWITCH SNAP ACTION DPST 6A 120V
Catalog
Snap Action, Limit Switches
DataSheet
91MCE16-P1T PDF
Type Description
Series:91MCE
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Circuit:DPST-NO/NC
Switch Function:On-Mom, Off-Mom
Current Rating (Amps):6A (AC), 550mA (DC)
Voltage Rating - AC:120 V
Voltage Rating - DC:125 V
Actuator Type:Side Rotary, Roller
Mounting Type:Chassis Mount
Termination Style:Cable Leads
Ingress Protection:IP67 - Dust Tight, Waterproof
Features:Cable Length 1m
Operating Force:18gfm
Release Force:4.078gfm
Pretravel:20°
Differential Travel:10°
Overtravel:50°
Operating Temperature:-25°C ~ 85°C
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
SWITCH SNAP ACTION SPDT 16A 250V