ZW50F99AW1-E
Manufacturer
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
VIGOR # :
Description
SWITCH SNAP ACTION SPDT 5A 125V
Catalog
Snap Action, Limit Switches
DataSheet
ZW50F99AW1-E PDF
Type Description
Series:ZW
Package:Bulk
Part Status:Active
Circuit:SPDT
Switch Function:On-Mom
Current Rating (Amps):5A (AC)
Voltage Rating - AC:125 V
Voltage Rating - DC:-
Actuator Type:Round (Pin Plunger)
Mounting Type:Chassis Mount
Termination Style:Wire Leads
Ingress Protection:IP67 - Dust Tight, Waterproof
Features:-
Operating Force:203gf
Release Force:50gf
Pretravel:0.047" (1.2mm)
Differential Travel:0.008" (0.2mm)
Overtravel:0.025" (0.6mm)
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
4VP20
4VP20
BASIC SWITCH
SWITCH SNAP ACT SPST-NC 50MA 24V
EX-Q1
EX-Q1
HAZARDOUS LOCATION LIMIT SWITCH
PA2144
PA2144
BLADE REPLACEMENT MINI 32-30AWG
T198493
T198493
SUN SHIELD
ZW50F99AW1-E
ZW50F99AW1-E