V15T16-CP300
Manufacturer
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
VIGOR # :
Description
BASIC SWITCH V BASICS V15
Catalog
Snap Action, Limit Switches
DataSheet
V15T16-CP300 PDF
Type Description
Series:V15
Package:Bulk
Part Status:Active
Circuit:SPST-NO
Switch Function:Off-Mom
Current Rating (Amps):16A (AC)
Voltage Rating - AC:125 V
Voltage Rating - DC:-
Actuator Type:Round (Pin Plunger)
Mounting Type:Chassis Mount
Termination Style:Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Ingress Protection:-
Features:-
Operating Force:300gf
Release Force:-
Pretravel:0.060" (1.5mm)
Differential Travel:0.020" (0.5mm)
Overtravel:0.030" (0.76mm)
Operating Temperature:-25°C ~ 125°C