V15H22-CP400B03-K
Manufacturer
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
VIGOR # :
Description
SWITCH SNAP ACT SPST-NO 22A 250V
Catalog
Snap Action, Limit Switches
DataSheet
V15H22-CP400B03-K PDF
Type Description
Series:V15
Package:Bulk
Part Status:Active
Circuit:SPST-NO
Switch Function:Off-Mom
Current Rating (Amps):22A (AC)
Voltage Rating - AC:250 V
Voltage Rating - DC:-
Actuator Type:Lever, Straight
Mounting Type:Chassis Mount
Termination Style:Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Ingress Protection:-
Features:-
Operating Force:-
Release Force:-
Pretravel:0.472" (12.0mm)
Differential Travel:0.138" (3.5mm)
Overtravel:0.205" (5.2mm)
Operating Temperature:-25°C ~ 150°C
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
SWITCH SNAP ACT SPST-NO 16A 250V