AM51125D43N-A
Manufacturer
Panasonic
VIGOR # :
Description
SWITCH SNAP ACT SPST-NC 11A 125V
Catalog
Snap Action, Limit Switches
DataSheet
AM51125D43N-A PDF
Type Description
Series:AM5
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Circuit:SPST-NC
Switch Function:On-Mom
Current Rating (Amps):11A (AC), 600mA (DC)
Voltage Rating - AC:125 V
Voltage Rating - DC:125 V
Actuator Type:Lever, Roller
Mounting Type:Chassis Mount
Termination Style:Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Ingress Protection:-
Features:Cadmium Free
Operating Force:110gf
Release Force:20gf
Pretravel:0.063" (1.6mm)
Differential Travel:0.020" (0.5mm)
Overtravel:0.035" (0.9mm)
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C