V15T22-SC200-01
Manufacturer
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
VIGOR # :
Description
BASIC SWITCH V BASICS V15
Catalog
Snap Action, Limit Switches
DataSheet
V15T22-SC200-01 PDF
Type Description
Series:V15
Package:Bulk
Part Status:Active
Circuit:SPST-NC
Switch Function:On-Mom
Current Rating (Amps):22A (AC)
Voltage Rating - AC:125 V
Voltage Rating - DC:-
Actuator Type:Lever, Straight
Mounting Type:Chassis Mount
Termination Style:Solder Lug
Ingress Protection:-
Features:-
Operating Force:-
Release Force:-
Pretravel:-
Differential Travel:-
Overtravel:-
Operating Temperature:-25°C ~ 125°C