91SX46-H58
Manufacturer
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
VIGOR # :
Description
SWITCH SNAP ACTION SPDT 7A 115V
Catalog
Snap Action, Limit Switches
DataSheet
91SX46-H58 PDF
Type Description
Series:SX
Package:Bulk
Part Status:Active
Circuit:SPDT
Switch Function:On-Mom
Current Rating (Amps):7A (AC/DC)
Voltage Rating - AC:115 V
Voltage Rating - DC:28 V
Actuator Type:Round (Pin Plunger)
Mounting Type:Chassis Mount
Termination Style:Quick Connect - 0.058" (Round)
Ingress Protection:-
Features:-
Operating Force:85gf
Release Force:28gf
Pretravel:0.020" (0.5mm)
Differential Travel:0.005" (0.13mm)
Overtravel:0.004" (0.1mm)
Operating Temperature:-53°C ~ 85°C
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
SWITCH SNAP ACT SPST-NO 16A 250V