V15T16-CC100A05
Manufacturer
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
VIGOR # :
Description
BASIC SWITCH V BASICS V15
Catalog
Snap Action, Limit Switches
DataSheet
V15T16-CC100A05 PDF
Type Description
Series:V15
Package:Bulk
Part Status:Active
Circuit:SPST-NC
Switch Function:On-Mom
Current Rating (Amps):16A (AC)
Voltage Rating - AC:125 V
Voltage Rating - DC:-
Actuator Type:Lever, Roller
Mounting Type:Chassis Mount
Termination Style:Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Ingress Protection:-
Features:-
Operating Force:120gf
Release Force:20gf
Pretravel:0.060" (1.5mm)
Differential Travel:0.031" (0.8mm)
Overtravel:0.015" (0.4mm)
Operating Temperature:-25°C ~ 125°C