V15T16-SZ100
Description
BASIC SWITCH V BASICS V15
DataSheet
V15T16-SZ100 PDF
Part Status:Active
Circuit:SPDT
Switch Function:On-Mom
Current Rating (Amps):16A (AC)
Voltage Rating - AC:125 V
Voltage Rating - DC:-
Actuator Type:Round (Pin Plunger)
Mounting Type:Chassis Mount
Termination Style:Solder Lug
Ingress Protection:-
Features:-
Operating Force:100gf
Release Force:25gf
Pretravel:0.060" (1.5mm)
Differential Travel:0.020" (0.5mm)
Overtravel:0.030" (0.76mm)
Operating Temperature:-25°C ~ 125°C