TL6120AF300QG
Manufacturer
E-Switch
VIGOR # :
Description
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V
Catalog
Tactile Switches
DataSheet
TL6120AF300QG PDF
Type Description
Series:TL6120
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Circuit:SPST-NO
Switch Function:Off-Mom
Contact Rating @ Voltage:0.05A @ 12VDC
Actuator Type:Standard
Mounting Type:Surface Mount
Actuator Height off PCB, Vertical:4.70mm
Actuator Length, Right Angle:-
Actuator Orientation:Top Actuated
Termination Style:Gull Wing
Outline:7.40mm x 7.40mm
Illumination:Non-Illuminated
Illumination Type, Color:-
Illumination Voltage (Nominal):-
Operating Force:300gf
Ingress Protection:-
Features:-
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C