PTS645SJL73
Manufacturer
C&K
VIGOR # :
Description
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V
Catalog
Tactile Switches
DataSheet
PTS645SJL73 PDF
Type Description
Series:PTS645
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Circuit:SPST-NO
Switch Function:Off-Mom
Contact Rating @ Voltage:0.05A @ 12VDC
Actuator Type:Plunger for Cap
Mounting Type:Through Hole
Actuator Height off PCB, Vertical:7.30mm
Actuator Length, Right Angle:-
Actuator Orientation:Top Actuated
Termination Style:PC Pin
Outline:6.00mm x 6.00mm
Illumination:Non-Illuminated
Illumination Type, Color:-
Illumination Voltage (Nominal):-
Operating Force:130gf
Ingress Protection:-
Features:-
Operating Temperature:-10°C ~ 60°C