100AWSP1T2B4VS3QE
Description
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V
DataSheet
100AWSP1T2B4VS3QE PDF
Type Description
Series:100A
Package:Bulk
Part Status:Active
Mounting Type:Through Hole
Circuit:SPDT
Switch Function:On-On
Current Rating (Amps):5A (AC/DC)
Voltage Rating - AC:120 V
Voltage Rating - DC:28 V
Actuator Type:Standard Round
Actuator Length:7.62mm
Termination Style:PC Pin
Panel Cutout Dimensions:-
Bushing Thread:Unthreaded
Ingress Protection:IP67 - Dust Tight, Waterproof
Features:Epoxy Sealed Terminals
Operating Temperature:-30°C ~ 85°C