34ASP12B3M3QT
Manufacturer
Grayhill, Inc.
VIGOR # :
Description
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 125V
Catalog
Toggle Switches
DataSheet
34ASP12B3M3QT PDF
Type Description
Series:34A
Package:Bulk
Part Status:Active
Mounting Type:Panel Mount
Circuit:SPDT
Switch Function:On-On
Current Rating (Amps):5A (AC/DC)
Voltage Rating - AC:125 V
Voltage Rating - DC:28 V
Actuator Type:Standard Round
Actuator Length:6.86mm
Illumination:Non-Illuminated
Illumination Type, Color:-
Illumination Voltage (Nominal):-
Termination Style:Quick Connect - 0.062" (1.5mm)
Panel Cutout Dimensions:Circular - 6.35mm Dia
Bushing Thread:1/4-40
Ingress Protection:-
Features:-
Operating Temperature:-30°C ~ 85°C