34ADP53B2M1QT
Description
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 125V
DataSheet
34ADP53B2M1QT PDF
Type Description
Series:34A
Package:Bulk
Part Status:Active
Mounting Type:-
Circuit:DPDT
Switch Function:On-Off-Mom
Current Rating (Amps):5A (AC/DC)
Voltage Rating - AC:125 V
Voltage Rating - DC:28 V
Actuator Type:Standard Round
Actuator Length:13.97mm
Illumination Voltage (Nominal):-
Termination Style:Solder Lug
Panel Cutout Dimensions:-
Bushing Thread:Unthreaded
Ingress Protection:-
Features:-
Operating Temperature:-30°C ~ 85°C