U28MD9AQE
Manufacturer
C&K
VIGOR # :
Description
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V
Catalog
Toggle Switches
DataSheet
U28MD9AQE PDF
Type Description
Series:7000
Package:Bulk
Part Status:Active
Mounting Type:Through Hole, Right Angle
Circuit:DPDT
Switch Function:On-Mom
Current Rating (Amps):5A (AC/DC)
Voltage Rating - AC:120 V
Voltage Rating - DC:28 V
Actuator Type:Standard Round
Actuator Length:6.86mm
Illumination:Non-Illuminated
Illumination Type, Color:-
Illumination Voltage (Nominal):-
Termination Style:PC Pin
Panel Cutout Dimensions:-
Bushing Thread:Unthreaded
Ingress Protection:-
Features:Epoxy Sealed Terminals
Operating Temperature:-30°C ~ 85°C