375-TAN-72MMX50M
Manufacturer
3M
VIGOR # :
Description
TAPE BOX SEALING 2.83"X 54.7YD
Catalog
Tape
DataSheet
375-TAN-72MMX50M PDF
Type Description
Series:Scotch® 375
Package:Bulk
Part Status:Active
Tape Type:Box Sealing
Adhesive:Rubber
Backing, Carrier:Polypropylene Film
Thickness:0.0031" (3.1 mils, 0.079mm)
Thickness - Adhesive:0.0011" (1.1 mils, 0.028mm)
Thickness - Backing, Carrier:0.0020" (2.0 mils, 0.051mm)
Width:2.83" (72.00mm)