WCGT-200MM
Manufacturer
Bertech
VIGOR # :
Description
200 MM WIDE CONDUCTIVE TAPE
Catalog
Tape
DataSheet
WCGT-200MM PDF
Type Description
Series:WCGT
Package:Bulk
Part Status:Active
Tape Type:Conductive Grid
Adhesive:Acrylic
Backing, Carrier:Polypropylene
Thickness:0.0019" (1.9 mils, 0.048mm)
Thickness - Adhesive:-
Thickness - Backing, Carrier:-
Width:7.87" (200.00mm)
Length:108' (32.9m) 36 yds
Color:Brown, Black Print
Usage:EMI/RFI Shielding
Temperature Range:140°F (60°C)