50-PRINTED-2X100FT
Manufacturer
3M
VIGOR # :
Description
TAPE PROT BLACK/WHITE 2"X 33.3YD
Catalog
Tape
DataSheet
50-PRINTED-2X100FT PDF
Type Description
Series:Scotchrap™
Package:Bulk
Part Status:Active
Tape Type:Protective - Printed
Adhesive:High Tack
Backing, Carrier:PVC (Poly Vinyl Chloride)
Thickness:0.0100" (10.0 mils, 0.254mm)
Thickness - Adhesive:-
Thickness - Backing, Carrier:-
Width:2.00" (50.80mm)
Length:100' (30.5m) 33.3 yds
Color:Black, White Print
Usage:Corrosion Protection
Temperature Range:-54 ~ 176°F (-48 ~ 80°C)