232-48MM-55M
Manufacturer
3M
VIGOR # :
Description
TAPE MASKING TAN 1.89"X 60YDS
Catalog
Tape
DataSheet
232-48MM-55M PDF
Type Description
Series:Scotch® 232
Package:Bulk
Part Status:Active
Tape Type:Masking
Adhesive:Rubber
Backing, Carrier:Crepe Paper, Treated
Thickness:0.0063" (6.3 mils, 0.160mm)
Thickness - Adhesive:-
Thickness - Backing, Carrier:-
Width:1.89" (48.00mm)
Length:180' (55.0m) 60 yds
Color:Tan
Usage:Paint Bake, Medium Temp
Temperature Range:250°F (121°C) - 30 minutes
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
3M 301+ 1.5
3M 301+ 1.5" X 1.5"-500
TAPE MASK 1 1/2"X 1.5" 500/RL
3M 2080 4
3M 2080 4" X 5"-100
TAPE MASKING BLUE 4"X 5" 100/RL
PPTDE-7
PPTDE-7
7" DOUBLE SID POLYIMIDE TAPE
SiT3372AI-2E3-33NH100.000000X
SiT3372AI-2E3-33NH100.000000X
XTAL OSC VCXO 100.0000MHZ LVDS