PPTDE-15MM
Manufacturer
Bertech
VIGOR # :
Description
15 MM DOUBLE SID POLYIMIDE TAPE
Catalog
Tape
DataSheet
PPTDE-15MM PDF
Type Description
Series:PPTDE
Package:Bulk
Part Status:Active
Tape Type:Double Coated, Double Sided
Adhesive:Silicone
Backing, Carrier:Polyimide
Thickness:0.0040" (4.0 mils, 0.102mm)
Thickness - Adhesive:0.0030" (3.0 mils, 0.076mm)
Thickness - Backing, Carrier:0.0010" (1.0 mils, 0.025mm)
Width:0.59" (15.00mm)
Length:108' (32.9m) 36 yds
Color:Amber
Usage:Masking
Temperature Range:-99°F ~ 500°F (-73°C ~ 260°C)