KPTLS-25MM
Manufacturer
Bertech
VIGOR # :
Description
25 MM W TAPE LOW STATIC
Catalog
Tape
DataSheet
KPTLS-25MM PDF
Type Description
Series:KPTLS
Package:Bulk
Part Status:Active
Tape Type:Masking
Adhesive:Silicone
Backing, Carrier:Polyimide
Thickness:0.0020" (2.0 mils, 0.051mm)
Thickness - Adhesive:0.0010" (1.0 mils, 0.025mm)
Thickness - Backing, Carrier:0.0010" (1.0 mils, 0.025mm)
Width:0.98" (25.00mm)
Length:108' (32.9m) 36 yds
Color:Amber
Usage:Masking
Temperature Range:500°F (260°C)
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
3M 8997 6
3M 8997 6" X 10.5"-25
POLY TAPE 6"X10.5" ROLL OF 25
KD2-1
KD2-1" X 1"-250
TAPE MASKING AMBER 1" X 1"
KD2-5
KD2-5" X 1.25"-25
TAPE MASKING AMBER 5" X 1 1/4"