GCTP-150MM
Manufacturer
Bertech
VIGOR # :
Description
150 MM WIDE GLASS CLOTH MSK TAPE
Catalog
Tape
DataSheet
GCTP-150MM PDF
Type Description
Series:GCTP
Package:Bulk
Part Status:Active
Tape Type:Glass Cloth
Adhesive:Silicone
Backing, Carrier:Glass Cloth
Thickness:0.0070" (7.0 mils, 0.178mm)
Thickness - Adhesive:0.0020" (2.0 mils, 0.051mm)
Thickness - Backing, Carrier:0.0050" (5.0 mils, 0.127mm)
Width:5.91" (150.00mm)
Length:108' (32.9m) 36 yds
Color:White
Usage:Masking, Sealing
Temperature Range:-99°F ~ 392°F (-73°C ~ 200°C)
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
3M 4905 CIRCLE-1
3M 4905 CIRCLE-1"-250
TAPE DBL COATED CLR 1" DIA 250PK
B5L-5
B5L-5
TAPE FILM AMBER 3/4" X 5 YDS
1-18-RP62
1-18-RP62
TAPE DBL COATED GRAY 1"X 18YDS
PLUNGER 8.0MM X 6.5MM HT
717-5-M8-B-ST
717-5-M8-B-ST
STEEL INDEXING PLUNGER
47203
TURNTABLE, ESD PLASTEK, 15-1/2''
GCTP-150MM
GCTP-150MM