893-12MMX55M
Manufacturer
3M
VIGOR # :
Description
TAPE FILAMENT CLEAR 0.47"X 60YDS
Catalog
Tape
DataSheet
893-12MMX55M PDF
Type Description
Series:Scotch® 893
Package:Bulk
Part Status:Active
Tape Type:Filament
Adhesive:Pressure Sensitive Adhesive (PSA)
Backing, Carrier:Scotchpro™ Film
Thickness:0.0060" (6.0 mils, 0.152mm)
Thickness - Adhesive:-
Thickness - Backing, Carrier:-
Width:0.47" (12.00mm)
Length:180' (55.0m) 60 yds
Color:Clear
Usage:General Purpose
Temperature Range:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
3M 8997 8
3M 8997 8" X 9.25"-25
POLY TAPE 8"X9.25" ROLL OF 25
48-1/4
48-1/4"X260"
TAPE SEALANT WHITE 1/4"X 7.2YD
BA SERIES-5.67
BA SERIES-5.67" X 36YD
TAPE FILM AMBER 5.67" X 36 YDS